Desatero pro rodiče malých čtenářů

10 rad, jak přivést děti k lásce ke čtení

1. Začněte dětem číst co nejdříve. Čím dříve motivujete ke čtení, tím je pro ně čtení později snazší.
  2. Čtěte dětem tak často, jak vy a vaše dítě máte čas.
  3. Nebojte se při čtení měnit intonaci hlasu, dramatizujte pohádky, vtáhněte dítě do děje. Prohlížejte si společně ilustrace a připomeňte si, k jakému ději se vztahují.
  4. Vybírejte knížky podle toho, co děti baví. Některé baví příroda, jiné dá přednost pohádkovým nebo dobrodružným příběhům.
  5. Mějte na paměti úroveň čtenářských dovedností dítěte. Začněte obrázkovými knihami, které mají pár vět na stránce.
  6. Důležitý je i vzhled knížky. Při výběru věnujte pozornost obálce, ilustracím i typu písma.
  7. Knížka by měla být pravidelným dárkem. Je dobré dětem založit knihovnu a společně sledovat, jak se rozrůstá.
  8. Zajímejte se, co dítě čte. Povídejte si o tom, pochvalte je za to, že čte. Vaše dítě to ocení.
  9. Sami čtěte a buďte tak dětem dobrým příkladem. Dítě by mělo vědět, že čtení knih patří k životu a přináší potěšení.
  10. Choďte s dětmi do knihovny. Nechte děti, ať si samy vybírají. Cizí knihy většinou přitahují více než ty, které jsou doma.

Za školní knihovnu Lucie Samlerová